ORGANİK GÜBRE

Organik Gübreler önem ve kalitelerine göre aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır, konu başlıklarında yer alamn resimlere tıkladığınızda ilgili hammadde ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz ;


- Leonardit Esaslı Organik Gübreler : Leonardit esasli organik gübreler %100 e yakin organik yapi içeren dogal materyallerdir.içerisindeki hümik asit ve fulvik asit toplamiyla organiklik kalitesi % olarak ifade edilir. Üretimi kolay ve üretim esnasinda çevreye zarar vermeyecek degerlerde kokuya sahiptir. Katkilarla kalitesi ve besin degeri artirilir.Homojen üretime yatkindir. Toz,Granül ve Pelet formda üretilir.Ögütülerek yapilan birkaç islemden sonra damla sulamada kullanilabilecek sivi formda da organik gübre olarak üretilir. Su anda hümik içerikli olarak piyasaya arz edilen sivi organikler bu organik gübrelerdir.

- Yumurta Tavuğu Gübresi Esaslı Organik Gübreler : Yumurta tavugu gübreleri en degerli organik gübreler içerisindedir. Karbon azot orani ortalama (C / N ) 13 civarindadir. Eger biyogaz üretiminde kullanilmayacaksa yumurta tavugu gübresinin fermente edilmesi anlamsizdir. Hizli kurutma sistemi uygulanmalidir. Havuz sistemi, seperatör sistemi, dik firin sistemi ve bantta kurutma sistemi yumurta tavugu gübresi esasli organik gübre üretim tesisleri için asla uygun ve kullanisli degildir. Iki yil süren tübitak-tideb destekli çalismamizda bu sonuçlara kesin olarak ulasilmis ve projesi tamamen kendimize ait olan hizli kurutma sistemi gelistirilmistir. Patojen mikroorganizmalar ve tavuklara verilen kimyasal ilaçlarin etkisi tamamen yok edilmektedir. Toz ve pelet formda üretimi yapilabilmektedir. Günlük çikan atiklar günlük olarak islenebilmektedir. Kullanicilara arz durumuna getirilmektedir.

- Yarasa Gübresi Esaslı Organik Gübreler : Yarasa gübresi esasli organik gübre üretimi tamamen özel bir sistemle üretilir. tasarimi ve projesi kendimize aittir. Katkilarla hem ekonomik ,hem besleyici ve hem de kaliteli hale getirilerek arz edilmektedir. Toz ve pelet formda üretimi yapilabilir.

- Et Tavuğu Gübresi Esaslı Organik Gübreler : Et tavugu gübresi esasli organik gübre üretimi tavuklarin altina serilen altlik sebebi ile kesinlikle hizli fermantasyon sistemi ile fermente edilerek islenmesi gerekir. Et tavugu gübresi esasli organik gübre üretim tesisi tamamen özel ve kendine has bir sistemdir.diger sistemlerin hiçbirisi bu gübre için üretim sistemi olarak verimli degildir. Toz ve pelet formda üretilir.Özel katkilara kesinlikle ihtiyaci vardir.

- Büyükbaş Hayvan Gübresi Esaslı Organik Gübreler : Büyükbas hayvan gübresi esasli organik gübre üretimi en zor olan gübrelerdir. Kesinlikle hizli fermente edilmesi ,özel bir sistem gelistirilmesi ve diger gübrelerde olan olumsuz patojenlerle birlikte bu gübrede içerisinde bulunan ot tohumlarinin da pasivize edilmesi gerekir. Bu gübrenin üretim tesisi konusunda projesi ve tasarimi tamamen bize ait olan ve gelistirilmis bir sistemle organik gübre üretimi yapilir.

- Evsel Atıklar Esaslı Organik Gübreler : Bu gübreler henüz yeni yeni gündeme gelmeye basladi. Degeri bilinmesine ragmen nasil üretimi yapilacagi konusunda yetersiz bilgi birikimi sebebi ile tam olarak degerlendirilmemektedir. Evsel atiklarin organik gübre olarak üretilmesi konusunda tek bilgi birikimine ve tesisi kurabilecek tek ekip biziz ve bunda kesin israrciyiz. Aritma tesislerinin atiklarinin nasil degerlendirilecegi konusu da bu sistemin içerisindedir. Toz ve pelet formda üretilir.

- Biyogaz Tesisi Artığı Esaslı Organik Gübreler :Biyogaz tesisi atigi , fermantasyon tanki sonrasi atiklarin degerlendirilmesi çok önemli bir konudur. Eger fermantasyon tankindan çikan atiklari seperatörden geçirdikten sonra tanklara siviyi doldurup götürülerek serilebilecek yerler varsa, yeterli araziler varsa sivilarin dogrudan toprakla bulusturulmasi en ideal olanidir. Geri kalan posa kismi gübre olarak fazlaca bir degere sahip degildir. Araziye götürülüp atilmasini tasvip etmeyiz. Çözümü vardir. Ancak sivinin dökülecegi yeterli arazi yoksa tasarimi ve projesi bize ait olan üretim sisteminden geçirilerek özel katkilarla birlikte çok degerli bir organik gübre olarak kullanicilara arz edilebilir. Toz ve pelet formda üretilir.

- Granül gübrelerin üretim maliyeti, üretim veriminin yetersizligi yüzünden yüksektir.

ORGANIK GÜBRELER;

  • TOPRAGIN NEMI UZUN SÜRE KORUMASINA YARDIMCI OLUR,
  • EROZYONU ÖNLER,
  • TOPRAGIN ÇATLAMASINA MANI OLUR,
  • BITKI KÖKÜNÜN KUVVETLI OLMASINI SAGLAR,
  • BITKININ DEGISIK HAVA KOSULLARINDA SAGLIKLI KALMASINA YARDIMCI OLUR,
  • TOPRAKTAKI ETKISI ORAN OLARAK DÜSSE BILE BIR KEZ ATILDIGINDA EN AZ ÜÇ YIL DEVAM EDER.

HEDEFİMİZ ORGANİK DÜNYAYA HİZMETTİR. BU SEBEPLE BİZDEN ALMAYACAĞINIZ KOMPLE TESİSLERİ BİLE BİZE KONTROL ETTİREBİLİRSİNİZ.  BÖYLELİKLE ALACAĞINIZ TESİSLERİ DENETLETMİŞ OLURSUNUZ. TESİSİNİZ MODERN BİR HURDA TESİS OLMAKTAN KURTULUR.