BİYOGAZ

Biyogaz hayvansal gübrelerin ve evsel atiklarin uygun sartlarda fermente edilmesi esnasinda elde edilir. En ideal fermantasyon ve dolayisiyla biyogaz üretimi yumurta tavugu gübresinden elde edilmesine ragmen genellikle büyükbas hayvan gübreleri ve evsel atiklar üzerine tesisler kurulmaktadir.

Ülkemiz disindaki bazi yörelerde küçük çapli biyogaz tesisleri kurulmakta ve organik atik olarak da içerisine evsel atiklar ve lagim karistirilmaktadir. Biyogaz tesisleri genellikle ön atik toplama havuzu fermantasyon havuzu öncesi ön hazirlama tanklari, fermantasyon tanklari, desülfirizasyon ve filtreleme biyogaz toplama tanklari, fermantasyon sonrasi sivi atik tanklari, fermantasyon sonrasi kati atik havuzlarindan olusur.

Evsel ihtiyaçlardan daha yüksek kapasitelerde kurulan biyogaz tesislerinde, özellikle büyük köy kapasitelerinden itibaren biyogaz tankindan sonra kojenerasyon ünitesi de eklenerek elektrik üretimi de gerçeklestirilir.

Üretilen biyogazin yaklasik %20’lik kismi fermantasyon öncesi hazirlama havuzlarinda ve fermantasyonda isi kontrolünde kullanilir. Kalan kisim gerek dogrudan biyogaz olarak ve gerekse kojenerasyondan geçirilerek elektrik olarak kullanilir.